iOstrowWlkp.pl reklamy
Sośnie

Defibrylator w remizie

2019-05-24 08:05:00
Zdjęcie: sosnie.pl
Jednostka OSP w Sośniach zakupiła ze środków przekazanych z funduszu sołeckiego sprzęt do ratowania życia ludzkiego. Jest nim automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED).

Urządzenie zostało zamontowane na budynku remizy w Sośniach i będzie służyło w razie potrzeby ratownikom, mieszkańcom gminy, jak również gościom przebywającym w okolicy.
 
Jeśli będziesz w sytuacji, gdzie nastąpiło zatrzymanie akcji serca będąc w okolicy Sośni, to wezwij pomoc – 112 i jednocześnie nie trać czasu, podjedź (podbiegnij) do remizy i uruchom alarm. Po chwili pojawią się ratownicy i z ich pomocą użyjesz AED.
 
Automatyczny defibrylator zewnętrzny analizuje rytm serca poszkodowanego i decyduje o konieczności defibrylacji. Jest to zabieg medyczny polegający na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego w celu przywrócenia prawidłowego rytmu pracy serca. Wykonany w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia pozwala na przeżycie w ok. 75% przypadków.
 
AED może być używany przez osoby posiadające wykształcenie medyczne, jak również przez osoby, które takiego wykształcenia nie posiadają. Warto jednak przejść szkolenie z obsługi AED, aby prawidłowo, bezpiecznie i sprawnie przeprowadzić defibrylację za jego pomocą.
 
Obecnie w naszym kraju, AED są powszechnie dostępne. Można je znaleźć w miejscach użyteczności publicznej. Na rynku dostępnych jest kilka modeli AED, ale wszystkie wyglądają podobnie i działają według tych samych zasad.
 

 

 

Źródło: sosnie.pl


Czytaj również