iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Czy patrząc władzy na ręce, Jakub Paduch nadużył mandatu radnego?

2020-10-15 13:10:00
Jakub Paduch (PO), radny Ostrowa Wlkp., w 2018 r. złożył zawiadomienie do Urzędu Zamówień Publicznych i CBA, o wszczęcia kontroli dotyczącej przetargu na budowę ostrowskiej hali widowiskowo-sportowej "Arena Ostrów Wlkp.".

- Na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi w 2018 r. radny Platformy Obywatelskiej Jakub Paduch złożył doniesienie na mnie i na moich współpracowników do CBA zarzucając nam złamanie prawa w związku z ogłoszonym przetargiem na budowę hali. Radny Paduch w swoim donosie sformułował daleko idące zarzuty dotyczące jednej z największych i najbardziej oczekiwanych inwestycji samorządowej ostatniego 30-lecia. (...) Zarzuty dotyczyły przetargu wartego ponad 30 mln zł, co dodatkowo w przestrzeni publicznej miało potęgować ciężar oskarżeń przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi, a mówiąc wprost, miało obciążyć urzędującego prezydenta w trakcie trwającej kampanii wyborczej -  zwracała uwagę podczas swojego wystąpienia Beata Klimek, prezydent miasta Ostrowa Wlkp. 
 
Jednocześnie przyznała, że ma żal do radnego Jakuba Paducha, że ten mając wątpliwości, co do "rzetelności" przeprowadzonego przetargu na budowę hali, nie zapukał do drzwi ostrowskiego urzędu i zerkając w dokumenty oraz poprzez rozmowę z urzędnikami, nie zechciał wyjaśnić sprawy u źródła. Ostatecznie sprawą, pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa, zajęła się prokuratura w Sieradzu. Postępowanie wyjaśniające trwało rok, a w jego toku przesłuchiwany był m.in. prezydent miasta, jego współpracownicy, członkowie komisji konkursowej oraz wszyscy oferenci, którzy wystartowali w przetargu.   
 
- Sprawa miała miejsce przed wyborami samorządowymi, co dodatkowo wzbudzało emocje i stało się elementem niegodziwej i nieuczciwej walki politycznej z urzędującym prezydentem miasta - podkreślała Beata Klimek. 
 
A co z zarzutami radnego Paducha, wysuniętymi przeciwko władzy i urzędnikom ostrowskiego magistratu? Ano te dotyczyły m.in. niedopełnienia obowiązków w ramach budowy hali sportowo-widowiskowej, gdzie celowo miano zaniżyć wartość zamówienia, nie przekazując ogłoszenia do przetargu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, co miało skutkować ograniczonym dostępem do zamówienia innym przedsiębiorstwom. Sieradzka prokuratura po rocznym "śledztwie", ostatecznie sprawę umorzyła, nie dopatrując się ze strony władz Ostrowa Wlkp., czynności niezgodnych z prawem. Nieprawidłowości w realizacji przetargu nie dopatrzył się także Urząd Zamówień Publicznych. 
 
- Za ten de facto stracony czas wielu osób, jaki trzeba było poświęcić na współpracę z organami sprawiedliwości, nie zapłaci dziś jednak radny Paduch z własnej prywatnej kieszeni. Za to i za koszty postępowania zapłacą niestety podatnicy. Dlatego nie mam dziś wątpliwości i stwierdzam, że w mojej ocenie radny Paduch nadużył swojego mandatu, donosząc na podstawie niezweryfikowanych należycie przesłanek do CBA i UZP - podkreślała prezydent Klimek. 
 
Natomiast radny Paduch przede wszystkim czuje zażenowanie, że prezydent miasta w trudnej dla powiatu ostrowskiego sytuacji epidemicznej, przez ponad pół godziny referowała zagadnienia sprawy, która została zamknięta przez sieradzką prokuraturę, rok temu.  
 
- Dzisiejszą konferencję prasową odbieram więc jako nieudolną próbę wszczęcia jakiejś nagonki na mnie albo dyskredytacji mojej działalności radnego, którą będę w niezmienionej formie kontynuował. Władze, w tym także władze Ostrowa muszą wiedzieć, że radni, a szczególnie radni opozycji bez względu na końcowy efekt patrzą im na ręce, zadają trudne pytania i informują o swoich wątpliwościach stosowne organy, jeśli uznają to za konieczne. Jednocześnie czuję się uspokojony, że kończąc w 2019 r. postępowanie, Prokuratura Okręgowa w Sieradzu nie dopatrzyła się żadnych nieprawidłowości w sprawie przetargu na ostrowską halę - wyjaśnia radny, Jakub Paduch.


Czytaj również

KS PROJEKT SZYMON KARBOWIAK
BISTRO NA TALERZU