iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Czy palenie papierosów nadal jest popularne?

Przepisy wprowadzone 20 maja 2020 roku to efekt prac Parlamentu Europejskiego, który całkowicie zakazał sprzedaży papierosów mentolowych na terenie całej wspólnoty. Według autorów nowej dyrektywy, papierosy mają smakować prawdziwym tytoniem, który nie powinien być jakkolwiek ulepszany.

Dodawanie do używki aromatu mentolu uatrakcyjnia palenie, przez co zarówno dużo łatwiej jest zacząć palić, jak i dużo trudniej rzucić. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że palaczy na całym świecie jest już ponad miliard, a łącznie wypalają oni ponad 5,6 biliona papierosów rocznie. I choć w naszym kraju palenie traci na popularności, to wciąż po papierosa codziennie sięga ok. 30 procent Polaków i 18 procent Polek. 

 

Jak pokazały badania przeprowadzone przez Forum Konsumentów, wielu z naszych rodaków nie miało pojęcia o nadchodzących obostrzeniach, aż do ostatniego momentu. Ponad 81 procent z nich stwierdziło, że wprowadzone regulacje nie poskutkują tym, czego oczekuje Unia Europejska, czyli zmniejszeniem liczby osób czynnie palących. Ankietowani zauważyli natomiast, że autorzy nowych przepisów posunęli się do ograniczenia ich wolności, stwierdzając przy tym, że powinni mieć pełne prawo do decydowania o tym, jakie papierosy chcą palić.

 

Niektórzy, nawet pomimo wprowadzonego zakazu, nie zrezygnowali z nałogu. Jak wynika z badań, ok. 50 procent tych, którzy sięgali po papierosy mentolowe, przestawiła się na ich tradycyjne odpowiedniki, a ok. 20 procent chce z kolei sięgnąć po dostępne na rynku produkty alternatywne. Wprowadzone regulacje nie dotyczą cygar i cygaretek, papierosów elektronicznych oraz podgrzewaczy tytoniu. Po 20 maja tylko w tych produktach dostępny jest aromat mentolowy, choć jedynie wkłady do podgrzewaczy zawierają tytoń, również w wariancie mentolowym. Warto zauważyć, że Amerykańska agencja Food and Drug Administration (FDA) po wnikliwym, dwuletnim audycie badań naukowych podjęła decyzję o dopuszczeniu do sprzedaży na amerykańskim rynku podgrzewaczy tytoniu IQOS. Słynąca z rygorystycznego podejścia do wyrobów tytoniowych organizacja uważa, że „wytwarzają one mniej określonych toksyn w mniejszych dawkach niż papierosy tradycyjne”, zaznaczając, że pomimo dopuszczenia do sprzedaży na terenie USA – wszystkie produkty tytoniowe, w jakiejkolwiek formie, są potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.

 

 

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również