iOstrowWlkp.pl reklamy
Dla rolnika

Co zrobić, gdy znajdzie się martwego dzika?

ASF czyli Afrykański Pomór Świń to groźny wirus. Nie jest co prawda groźny dla ludzi, ale sieje spustoszenie w gospodarstwach rolnych, ponieważ chorują świnie i dziki. Jest to więc poważne zagrożenie dla trzody chlewnej.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, by w lesie nie pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych, nie hałasować, by nie płoszyć dzików oraz nie spuszczać psów ze smyczy.

 

Ponadto Główny Lekarz Weterynarii informuje, jak powinna zachować się osoba, która napotka martwego dzika. Przede wszystkim, w miarę możliwości, powinno się oznakować miejsce znalezienia padłego zwierzęcia, by odpowiednie służby nie miały problemu z dotarciem do niego. Nie wolno dotykać zwłok! Fakt, iż znalazło się martwego dzika, należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego, ewentualnie powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy.

 

Należy pamiętać, że osoba, która:

  • miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
  • znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.





Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

UBOJNIA GOLA
HUBUS - OKNA INWENTARSKIE - GARAŻE - KOKANIN
KOJS SKUP BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ