iOstrowWlkp.pl reklamy
Ważne sprawy

Co zrobić, gdy wystąpi blackout? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje...

2021-12-03 12:12:00
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje: na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona większą awarią energetyczną. Warto jednak dmuchać na zimne, w tym przypadku dosłownie, bowiem długotrwały brak prądu o tej porze roku może spowodować spore trudności np. z ogrzewaniem naszych mieszkań.

Co zrobić jak wystąpi blackout ?

  • Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu.
  • Wyposaż się przenośną ładowarkę – tzw. powerbank.
  • Przygotuj zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu.

 

​RCB we wczorajszej informacji podaje:

Niemal wszystkie większe awarie energetyczne były nagłe i nieprzewidziane, choć wcześniej można było określić warunki, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Cecha nieprzewidywalności wystąpienia awarii energetycznej powoduje, że są szczególnie groźne.

 

Przyczyny dużych awarii energetycznych mogą być na tyle różne i złożone, że nie istnieje jeden pewny sposób zabezpieczenia sieci, ale przestrzeganie standardów technicznych i dobrych praktyk zmniejsza ich ryzyko. W Polsce awarie energetyczne najczęściej występują w okresie zimowym i na terenie słabo zurbanizowanym. W ramach wzmacniania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podejmują działania inwestycyjne w infrastrukturę przesyłową, a elektrownie dbają o zapewnienie mocy wytwórczych.

 
Nie ma możliwości magazynowania energii elektrycznej, co oznacza, że w każdym momencie ilości energii wytwarzanej w elektrowniach musi być równa energii zużywanej przez odbiorców. Warto więc pamiętać, że przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą się pojawić w każdym czasie, stąd rolą ekspertów jest budowanie świadomości, że obywatel powinien być przygotowany do samodzielnego przetrwania pierwszych 72h od wystąpienia awarii. Z reguły po tym czasie właściwe służby są w stanie zidentyfikować awarię, usunąć jej przyczyny i przywrócić dostawy energii elektrycznej.
 
Powyższa informacja - jak wskazuje RCB - ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych.
Warto jednak dodać, że takie akcje informacyjne już od kilku tygodni prowadzone są m.in. w Austrii, Niemczech, Hiszpanii czy ostatnio także we Włoszech.

 

Poniżej jeden z takich filmów.

 

 
Źródło: RCB


Czytaj również

ALFALINE HURTOWNIA ELEKTRYCZNA OSTRÓW WLKP.
POLUB NAS NA FACEBOOK