iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK
Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.

Zapytaj prawnika

Co z tym spadkiem?

2017-05-09 08:02:00

W życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Tematem podatków EIG Law & Tax zajmuje się codziennie, natomiast dziś skupimy się na sprawie związanej z tą pierwszą przykrą, pewną częścią życia.

Dziedziczysz spadek po zmarłym krewnym, który miał długi – czy można coś zrobić, aby te zobowiązania nie przeszły na ciebie?

 

Spadek często kojarzy nam się z możliwością szybkiego wzbogacenia. Nie rzadko oczami wyobraźni widzimy dziedziczone oszczędności, nieruchomości, dzieła sztuki czy samochody. Niestety, jak to w życiu bywa, nie zawsze nasze oczekiwania czy marzenia odpowiadają rzeczywistości. Spadek to niestety czasami także i długi. Śmierć osoby bliskiej, to jedno z najboleśniejszych doświadczeń życiowych. Do tego może dochodzić nasza niepewność związana ze spadkiem czy długami zmarłego. Czasem możemy, nawet w niewiedzy czy wbrew swojej woli, nabyć spadek po osobie, co do której nigdy byśmy nie przypuszczali, że możemy po niej dziedziczyć. Dotyczy to zwłaszcza zmarłych z dalszej rodziny, z którymi nigdy nie utrzymywaliśmy żadnego kontaktu. A co jeśli, do naszych drzwi niespodziewanie zapuka komornik? Jak ustrzec się przed niechcianym spadkiem i kłopotami z nim związanymi? Poniżej postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Spadek po zmarłym można nabyć, co do zasady, w drodze dziedziczenia na podstawie testamentu albo, w przypadku jego braku, na podstawie ustawy. Osoby, które posiadają długi zazwyczaj nie sporządzają testamentu. W grę więc wchodzić będzie dziedziczenie ustawowe określone w przepisach Kodeksu cywilnego. Przepisy art. 931 – 940 KC określają zasady dziedziczenia ustawowego, w tym kolejność dziedziczenia.

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku (spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy), udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

 


Jeśli chcesz zadać pytanie prawnikowi, wyślij do nas e-maila na adres:

redakcja@igazetyinternetowe.pl

 

W temacie wiadomości wpisz: "Zapytaj prawnika",

a w treści opisz swój problem. Odpowiedź zostanie udzielona

na naszych łamach w powyższym cyklu.

 

Nie gwarantujemy jednak, że na każde z pytań zostanie udzielona odpowiedź. Nie określamy także terminu ukazania się

odpowiedzi od prawnika.

Udzielane na naszych łamach porady są bezpłatne!


 

W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.

W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

Dziecko przysposobione również dziedziczy spadek.

W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy.

Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.

W braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

W braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa, jako spadkobiercy ustawowemu.

 

 

Kierując się powyższymi zasadami można określić następujące grupy spadkobierców:

 Grupa I: małżonek oraz dzieci zmarłego (ewentualnie zstępni dzieci).

Grupa II: małżonek, rodzice, rodzeństwo- w przypadku, gdy jedno z rodziców nie żyje, zstępni rodzeństwa.

Grupa III: dziadkowie, ich zstępni, pasierbowie.

Grupa IV: gmina, w której mieszkał zmarły albo Skarb Państwa.

 

Wyżej określone zasady dziedziczenia ustawowego określają szeroki krąg ewentualnych spadkobierców. Tym samym krąg osób, które ewentualnie mogą odziedziczyć długi po zmarłym jest dość szeroki. Z powyższego wynika m.in., że dług po zmarłym wnuku może także dziedziczyć jego dziadek.

 

Najprostszą metodą uniknięcia wszelkich komplikacji związanych z niepewnym spadkiem, jest jego odrzucenie. Oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

 

Co jednak w sytuacji, gdy minął termin sześciu miesięcy na odrzucenie spadku?

W 2015 roku weszły w życie istotne zmiany prawa spadkowego. Zmiany te dotyczyły m.in. dziedziczenia długów nie z własnej winy i braku wiedzy. By chronić spadkobierców, zwłaszcza tych dalszych, którzy niekoniecznie posiadają wiedzę o długach spadkodawcy, nowe przepisy Kodeksu cywilnego zabezpieczają majątek spadkobierców, w sytuacji długów spadkowych.

 

Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują, że jeśli spadkobiercy nie odrzucą spadku, to otrzymają do spłaty długi wyłącznie do wysokości inwentarza. Tak więc, bez względu na to, kto dziedziczy długi zmarłego, nie będzie musiał spłacać ich z własnego majątku, a tylko ze spadku.

 

Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

 

W przypadku wątpliwości zapraszamy do konsultacji. Również w ramach bezpłatnych porad prawnych, które odbywają się w biurze Senatora RP Łukasza Mikołajczyka w Krotoszynie i Ostrowie Wlkp.

 

 

 

 

 


Zamów reklamę w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl


Źródło: *Artykuł partneraReklama w Gazecie Internetowej

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Zapytaj prawnika

Reklama SMOK AUDIOiOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl