iOstrowWlkp.pl reklamy
Samorząd

Co się dzieje na powiatowych drogach

2023-03-24 11:03:00

Wiosna sprzyja inwestycjom na drogach powiatowych. Już niebawem zakończą się zadania realizowane od ubiegłego roku i będą mogły rozpocząć zaplanowane na ten rok przedsięwzięcia.


Jedna z największych inwestycji drogowych finalizowanych w tym roku w powiecie ostrowskim, to remont nawierzchni jezdni wraz z budową ścieżki rowerowej przy drodze powiatowej Gorzyce Wielkie - Nabyszyce. W sumie przebudowany zostanie ok. 6 km odcinek drogi, a oprócz wymienionych zadań powstaną także ronda oraz chodnik.

- To zadanie warte ok. 11,8 mln zł. Na ten cel udało się powiatowi pozyskać środki z funduszy rządowych w wysokości ok. 10 mln zł. Z kolei z budżetu Powiatu Ostrowskiego dofinansowaliśmy to przedsięwzięcie kwotą 1,8 mln zł - mówi Roman Pacholczyk, wicestarosta ostrowski.

Za te pieniądze uda się wyremontować jezdnię, a wcześniej wybudować nowy przepust na drodze. Powstaną także nowe obiekty inżynieryjne. Mowa o przebudowie skrzyżowania z drogą w Wierzbnie oraz budowie nowego ronda w miejscowości Nabyszyce, które powinno poprawić bezpieczeństwo ruchu na tym skrzyżowaniu. Wybudowany zostanie także chodnik na odcinku ok. 1,7 km.

Miłośnicy wycieczek na dwóch kółkach cieszy jednak przede wszystkim nowa ścieżka rowerowa.

- Systematycznie rozbudowujemy sieć ścieżek rowerowych. W tym roku przybędzie kolejnych kilkanaście kilometrów tras. Ułatwienie dla mieszkańców, ale również dla cyklistów. Bezpiecznie będzie można dojechać jednośladem z Ostrowa do Bonikowa, bo już niebawem rozpocznie się także ta inwestycja. Wiem, że oczekiwania w tym zakresie są bardzo duże – stwierdza starosta Paweł Rajski.

Prace na trasie do Bonikowa rozpoczną się jak tylko pozwolą warunki atmosferyczne. Modernizacja drogi Odolanów - Boników to bardzo wyczekiwana inwestycja drogowa. Mieszkańcy od dawna zwracali się z prośbą o wybudowanie w tym miejscu ścieżki rowerowej. Przed rozpoczęciem prac konieczny był m.in. wykup gruntów od wielu właścicieli na ten cel trzeba było przeznaczyć ok. 1,2 mln zł. Ta budowa będzie także wymagająca ze względu na wysoki poziom wód gruntowych w tym rejonie.

W ramach inwestycji zmodernizowana będzie także nawierzchnia drogi. Na odcinku ok. 3,4 km ułożony zostanie nowy dywanik asfaltowy. Przybędzie także ponad 3 km asfaltowej ścieżki rowerowej o szerokości 2,5 i 3 metrów na poszczególnych odcinkach. Wykonane zostanie także oznakowanie pionowe i poziome, odwodnienie oraz przebudowane zostaną skrzyżowania z drogami powiatowymi.

Cała inwestycja kosztować będzie ponad 7 mln zł. Z funduszy rządowych pozyskano na ten cel wsparcie w kwocie ok. 4,4 mln zł. Około 3 mln zł to wkład własny Powiatu Ostrowskiego.

Już niebawem oddana do użytku będzie po modernizacji droga Rososzyca – Wielowieś (gmina Sieroszewice) oraz przebudowana droga w Sośniach. W tym ostatnim przypadku oprócz nowej nawierzchni powstało także kilka kilometrów ścieżki rowerowej od przejazdu kolejowego aż do skrzyżowania do Mojej Woli.

Zakończył się także długo oczekiwany remont drogi do Cegieł na odcinku z Daniszyna.

Zadanie kosztowało ok. 2,7 mln zł z czego ok. 2 mln zł pochodziło ze środków rządowych Polski Ład. Ponad 750 tys. wyasygnowano z budżetu Powiatu Ostrowskiego.

- Stan techniczny tej drogi był bardzo zły i realizacja tego zadania była bardzo oczekiwana. W ramach modernizacji udało się także poszerzyć jezdnię. W sumie wyremontowano jezdnię na odcinku ok. 1,7 km – wyjaśnia Piotr Śniegowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowie.

W poprzednich latach wyremontowano część drogi w samych Cegłach. Do remontu pozostaje jeszcze odcinek z Cegieł do Jankowa Zaleśnego. Wartość tego zadania to kilka milionów złotych. Powiat poszukuje obecnie źródeł sfinansowania także tej inwestycji.
Czytaj również