Wsparcie trafi do samorządów gminnych na realizację inwestycji dotyczących budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, tam gdzie budowa sieci kanalizacji jest utrudniona lub ekonomicznie nieopłacalna. W ramach przeprowadzonego naboru jesienią 2025 roku gminy i związki międzygminne z Wielkopolski mogły wnioskować o wsparcie, którego całkowita pula wynosiła prawie 62,5 mln zł.
- Gmina Przygodzice pozyskała wsparcie wynoszące 1,5 mln zł, a ramach pozyskanej kwoty wybuduje 60 przydomowych oczyszczalni ścieków.
- Gmina Ostrów Wielkopolski otrzymała dofinasowanie w kwocie niespełna 1,5 mln zł i umożliwi ona wybudowanie 57 przydomowych oczyszczalni.
- Natomiast do gminy Sośnie trafią środki w wysokości blisko 1,5 mln zł na budowę 50 przydomowych instancji oczyszczania.
Celem pomocy jest poprawa efektywności oraz jakości funkcjonowania sieci kanalizacyjnej na taką która jest przyjazna środowisku i spełnia obowiązujące wymogi techniczno-prawne z wyeliminowaniem nieklasyfikowanych oraz przestarzałych zbiorników tzw. „szamb”. Operacja typu „Inwestycje w zakresie systemów indywidualnego oczyszczania ścieków - przydomowe oczyszczalnie ścieków” realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 umożliwił pozyskanie dofinasowania przez gminy lub związki międzygminne maksymalnie do 1,5 mln zł na obszar gminy. W naborze złożono 30 wniosków, po których weryfikacji formalnej i merytorycznej przyznawano wsparcie dla 26 zadań (gmin) o wartości ponad 33 mln zł. Dofinasowanie ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do maksymalnie 75%. Warto zaznaczyć, że nie wykorzystana pula środków wynosząca 29,5 mln zł zostanie przeznaczona na kolejny nabór planowany na początek 2027 roku.

















