iOstrowWlkp.pl reklamy
Wydarzenia

Bez tradycyjnych targów w Marszewie, z konferencją online

2021-04-07 09:25:58
Zdjęcie: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
Rola i znaczenie owadów zapylających w rolnictwie, ochrona roślin w oparciu o system eDWIN, wykorzystanie dronów w rolnictwie czy wykorzystanie krzemu w uprawach rolniczych – to tylko niektóre tematy, które zostaną podjęte na konferencji online, która odbędzie się w niedzielę, 11 kwietnia, od godziny 11 do 15. Konferencja jest organizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w zamian za tradycyjne Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ, które co roku odbywały się w Marszewie.

Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ w Marszewie były coroczną tradycją. Niestety, z powodu trwającej pandemii koronawirusa, w tym roku także musimy zrezygnować ze stacjonarnej formy wydarzenia. Zamiast tego zapraszamy do uczestnictwa w konferencji online „Droga do sukcesu w produkcji rolniczej – Wiosna 2021”, którą organizuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

 

– Aktualna sytuacja niestety uniemożliwia przeprowadzenie targów w formie stacjonarnej. Zależy nam jednak na tym, by tradycja targów w Marszewie nie zanikła. Dlatego też w tym roku ponownie zdecydowaliśmy się na formę konferencji online, na której zostaną podjęte istotne dla rolników tematy. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna w najbliższych tygodniach ulegnie poprawie, co pozwoli nam powrócić do stacjonarnych targów oraz bezpośrednich spotkań z rolnikami – mówi Wiesława Nowak, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

 

– Pokażemy nowości, które mogą pomóc ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Ponadto, zaprezentujemy środki, które mogą przyczynić się do poprawy jakości oraz wielkości plonu. Zaprezentujemy także nowości na naszych poletkach, opowiemy o znaczeniu atestacji opryskiwaczy w kontekście polityki Zielonego Ładu oraz przedstawimy flagowe projekty Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, czyli eDWIN oraz SmartAgriHubs – mówi z kolei Iwona Perońska, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 7 w Marszewie.

 

Konferencja rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 15. Aby wziąć udział, niezbędna jest wcześniejsza rejestracja. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • na stronie internetowej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w zakładce „Wydarzenia”, wybierając „Szkolenia”,
 • za pomocą aplikacji mobilnej EPSU,
 • telefonicznie u organizatora Roberta Cichego (723 678 059) lub u swojego najbliższego doradcy,
 • wysyłając wiadomość e-mail do organizatora Roberta Cichego (robert.cichy@wodr.poznan.pl) lub do swojego najbliższego doradcy.

 

Po zarejestrowaniu uczestnik otrzyma link, w który trzeba będzie kliknąć, by wziąć udział w konferencji.

 

Program konferencji:

 • 11.00 - 11.15 – Uroczyste otwarcie konferencji (Maciej Szłykowicz)
 • 11.15 – 11.30 – Marszewskie targi od zawsze w roli propagatora wiedzy i innowacji na obszarach wiejskich (Robert Cichy)
 • 11.30 – 12.00 – Zadbamy o Twoje plony - Zakłady Chemiczne Siarkopol (Jarosław Sołtysiński)
 • 12.00 – 12.40 – Zmiany w zasadach przyznawania płatności bezpośrednich, rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, dobrostanowych oraz zmiany wdrożone w aplikacji eWniosekPlus w roku 2021 (Krzysztof Kaliński, zastępca kierownika BP ARiMR)
 • 12.40 – 13.00 – Rola i znaczenie owadów zapylających w rolnictwie (Dorota Piękna-Paterczyk)
 • 13.00 – 13.15 – Ochrona roślin w oparciu o system wspomagania decyzji eDWIN (Lidia Spychalska)
 • 13.15– 13.30 – Przerwa
 • 13.30 – 13.45 – Wdrażanie e-usług za pomocą dronów dla małych i średnich gospodarstw- projekt SmartAgriHubs i Flagowe Eksperymenty Innowacyjne (Maciej Zacharczuk)
 • 13.45 – 14.00 – Lokalne partnerstwa do spraw wody (Michał Sosiński)
 • 14.00 – 14.15 – Wykorzystanie krzemu w uprawach rolniczych (dr Jan Golba PERMA-GUARD)
 • 14.15 – 14.30 – Kwasy humusowe w uprawach rolniczych (Łukasz Basiak AGRAPLANT)
 • 14.30 – 14.45 – Dlaczego atestacja opryskiwaczy jest tak ważna? (Wacław Biadała)
 • 14.45 – 15.00 – Dyskusja

 

Targi w Marszewie, czyli tradycja, która liczy kilkadziesiąt lat

 

Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ w Marszewie stały się już coroczną tradycją. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak długa jest ich historia, która liczy dziesiątki lat. Chociaż w tym roku pandemia uniemożliwia stacjonarną organizację targów, przez co odbędą się one w formie konferencji online, to postanowiliśmy przedstawić, jak targi w Marszewie prezentowały się w przeszłości.

 

– Historia targów w Marszewie i okolicach jest bardzo długa – nie ma wątpliwości Wiesława Nowak, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który odpowiada za organizację targów w Marszewie.

 

Co ciekawe, pierwsze wystawy w tamtych okolicach zostały zorganizowane w Pleszewie jeszcze w czasach zaboru pruskiego, w latach 1868 i 1884. Były one pierwszymi zwiastunami rodzącego się oporu przeciwko germanizacji Wielkopolski w formie pracy organicznej nad umacnianiem gospodarczym polskiego społeczeństwa.

 

Następna wystawa odbyła się na początku poprzedniego stulecia, tuż przed I wojną światową, w 1912 roku, zaś dwie kolejne już w okresie międzywojennym. I tak, w dniach 15-19 sierpnia 1925 roku miała miejsce wystawa rolniczo-przemysłowa w Pleszewie, na której obecnych było aż 104 wystawców, w tym 46 z samego Pleszewa i terenu obecnej gminy.

 

Z kolei w dniach 14-21 sierpnia 1938 roku odbyła się wystawa przemysłowo-rolnicza, na której również pojawiło się 104 wystawców, w tym 39 z Pleszewa i okolicy. Prezentowane na niej były maszyny rolnicze, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, części gospodarstwa domowego, odzież, meble, lustra, obrazy, skóry garbowane, artykuły kosmetyczno-chemiczne, ceramika, sztukatorstwo, artykuły spożywcze, grafika i przetwory papiernicze, nawozy sztuczne i nasiona, aparaty gorzelniane i kadzie, instrumenty muzyczne, artykuły elektro i radiotechniczne, psy, kury, króliki, kwiaty i owoce czy ule. Była to największa wystawa zorganizowana przez pleszewskich społeczników w historii.

 

Do tradycji organizacji wystaw nawiązano po II wojnie światowej. W 1955 roku pleszewscy wystawcy uczestniczyli w wystawie powiatowej w Jarocinie, a w następnych latach (po utworzeniu w 1956 roku powiatu pleszewskiego) organizowano wystawy powiatowe także w Pleszewie.

 

1978 powstał Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego (WOPR). Stworzył on własne tereny wystawowe, z jednej strony przylegające do swojej siedziby w dawnym przebudowanym pałacu Marszewskim, a z drugiej do pól i zabudowań własnego gospodarstwa wdrożeniowo-szkoleniowego.

 

W tamtym okresie zaczęto organizować wystawy pod nazwą „Dni Otwartych Drzwi”. W 1983 roku z okazji 700-Pleszewa organizatorzy zaprezentowali w Marszewie dorobek rolniczy regionu.

 

1 stycznia 1991 roku, na bazie WOPR, został utworzony Ośrodek Doradztwa Rolniczego Marszew, a gospodarstwa rolne należące do dawnego WOPR zostały zlikwidowane. Natomiast z chwilą powstania w 1999 roku Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, ośrodki na przykład z Kościelca Leszna, Marszewa, Sielinka czy Starej Łubianki stały się oddziałami WODR.

 

Tym samym Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego stał się spadkobiercą 50-letniej historii państwowego systemu upowszechniania postępu oraz doradztwa rolniczego w regionie cyklicznie organizując m.in. targi w Marszewie.

 

– Zależy nam na tym, by tradycja targów w Marszewie była kontynuowana w następnych latach. Mamy nadzieję, że w przyszłości będą one mogły odbywać się już w tradycyjnej, stacjonarnej formie – kończy Wiesława Nowak.

Źródło: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w PoznaniuCzytaj również

KOJS SKUP BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ
KS PROJEKT SZYMON KARBOWIAK
UBOJNIA GOLA
HUBUS - OKNA INWENTARSKIE - GARAŻE - KOKANIN