iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Będzie nowy blok operacyjny

Zdjęcie: powiat-ostrowski.pl
Nowy blok operacyjny powstanie w ostrowskim szpitalu. Koszt tego zadania szacowany jest na ok. 17 milionów złotych. Powiat ostrowski pozyskał na to 14 milionów złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych, pozostałą brakującą kwotę stanowić będą środki z budżetu powiatu i szpitala.

Nowe sale operacyjne powstaną na najwyższym piętrze nowego skrzydła w szpitalu, które wybudowane zostało w 2017 r.

- Wniosek o środki z FIL przygotowaliśmy z myślą o budowie nowoczesnego bloku operacyjnego i cieszę się, że tak właśnie się stanie!  Dziękuję za to wsparcie szczególnie Łukaszowi Mikołajczykowi Wojewodzie Wielkopolskiemu oraz parlamentarzystom. Słowa podziękowania kieruję także do wszystkich, którzy byli zaangażowani w przygotowanie stosownego wniosku. W sensie medycznym to bardzo potrzebna inwestycja w naszym szpitalu. Z drugiej strony po zakończeniu budowy będziemy mogli z satysfakcją powiedzieć, że cały nowy budynek jest zagospodarowany, chociaż nie brakowało wątpiących kiedy rozpoczynaliśmy zadanie – mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Potrzeba nowych sal operacyjnych wynika z rozwoju oddziałów zabiegowych w ostrowskim szpitalu. Mimo bieżącego uzupełniania sprzętu standard i funkcjonalność zarówno sal, jak i zaplecza pozostawiła wiele do życzenia. Wszystko sprawiało, że było to przysłowiowe wąskie gardło w funkcjonowaniu największej w regionie lecznicy.

- W ubiegłym roku wykonano w naszym szpitalu ponad 7 tys. operacji to pokazuje z jednej strony skalę wykonywanych usług i to jak ważna jest to komórka w sprawnym świadczeniu usług medycznych w ogóle. Mimo obostrzeń koronawirusowych tendencja ilości wykonywanych operacji się utrzymuje także w 2020 r. Do listopada przeprowadzono już prawie 5 tys. operacji – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ZZOZ w Ostrowie.  

Nowa inwestycja ma tę sytuację zmienić diametralnie.

- Chcemy, żeby powstało pięć nowych sal operacyjnych wraz z niezbędnymi śluzami i pełnym zapleczem. Możliwość przeprowadzenia równolegle operacji powinna znacznie zwiększyć przepustowość tego miejsca – powiedział Roman Pacholczyk, wicestarosta.  

Najwyższa kondygnacja, w której powstaną sale operacyjne znajduje się w stanie surowym zamkniętym, z zamontowaną stolarką okienną i wyprowadzonymi mediami, możliwością ogrzania. Pozwala to prowadzić prace nawet przy minusowych temperaturach na zewnątrz.

- Nie ma na co czekać! Mamy gotowy projekt budowlany i chcemy jak najszybciej przystąpić do pracy. Już obyliśmy spotkania organizacyjne. Chcemy jak najszybciej ogłosić przetarg i przystąpić do budowy. Sporo pracy przed nami, ale jest szansa, że dzięki współpracy znów powstanie w naszym szpitalu nowoczesne miejsce, które będzie służyć pacjentom i pracownikom, zwłaszcza gdy chcemy rozwijać obszar chirurgii – powiedział starosta.

 

Źródło: powiat-ostrowski.pl

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również