Prace ruszą lada dzień i potrwają cztery miesiące.
Dziś noclegownia ogrzewana jest przez tradycyjnego „kopciucha”. Zimą zużywano nawet do 10 ton węgla. Piece działają także latem, bo ogrzewają wodę potrzebną do codziennego użytku. Stąd decyzja o wymianie źródła ogrzewania. Zamontowane zostaną dwie pompy ciepła. Jedna do ogrzewania noclegowni, druga do ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo, na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Dzięki temu rozwiązaniu potrzeby energetyczne placówki w znacznej części będą zaspokajane z zielonej energii.
- Inwestycja będzie zarówno ekologiczna jak i ekonomiczna, ponieważ budynek będzie tańszy w eksploatacji. Przy dzisiejszych, drastycznie rosnących cenach zarówno energii elektrycznej jak i energii cieplnej takie działania ze strony miasta, w tym przypadku właściciela budynku, są więcej niż wskazane - mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Na tym nie koniec. Budynek przejdzie także modernizację. Ta obejmie wzmocnienie ścian konstrukcyjnych, docieplone zostaną także fundamenty. - Będzie naprawione to wszystko, na co wskazywał inspektor budowlany w corocznych przeglądach, tak aby ten budynek nie stwarzał żadnego zagrożenia dla osób tam przebywających - dodaje Mikołaj Kostka.
Dodatkowo wokół budynku powstanie chodnik z kostki brukowej. Naprawione zostanie również ogrodzenie wokół noclegowni. Inwestycja kosztować będzie ponad 700 tysięcy złotych. Pieniądze w całości pochodzą z budżetu miasta. Remont potrwa cztery miesiące.
Dziś w noclegowni przy ulicy Olszynowej 53, a w Ostrowie Wielkopolskim przebywa 26 osób. Docelowo placówka może przyjąć do 45 bezdomnych.
Poprzednia
Następna