iOstrowWlkp.pl reklamy
Ważne sprawy

Aplikacja Ratunek może uratować życie

Zdjęcie: WGPR

W piątkowy wieczór na terenie powiatu ostrowskiego w okolicach miejscowości Trzcieliny na spacer po lesie wybrała się babcia z wnuczką. W wyniku choroby - cukrzycy - starsza kobieta straciła orientację w terenie i nie była w stanie samodzielnie poruszać się. Tak rozpoczął się scenariusz ćwiczeń służb ratowniczych i ochotniczych.

Ratownicy Wielkopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej wspólnie z Grupą Jurajską GOPR oraz Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim postanowili sprawdzić działanie aplikacji RATUNEK, która przekazuje dokładne współrzędne osoby wzywającej pomocy. Aplikacja jest używana w górach i nad morzem, z powodzeniem może zostać wykorzystana na terenie wielkopolski.

W tym przypadku współrzędne zostały przekazane pomiędzy służbami, dzięki czemu dyżurny policji w Ostrowie Wielkopolskim wysłał na miejsce radiowóz z Posterunku Policji w Przygodzicach oraz powiadomił WGPR Oddział Ostrów Wielkopolski. Ratownicy wyjechali do działań z quadem oraz dronem.

Osoba poszkodowana została zlokalizowana przez policjantów, ratownicy na miejscu udzielili pomocy oraz wspólnie przetransportowali poszkodowaną do wyznaczonego miejsca.

Realistyczny scenariusz pozwolił sprawdzić wymianę i przepływ informacji pomiędzy różnymi służbami, przekazanie współrzędnych w odpowiednim formacie, zlokalizowanie poszkodowanych oraz współpracę na miejscu zdarzenia.

Jeżeli pracujesz na polu, wybierasz się na wycieczkę, idziesz na grzyby lub planujesz wypoczynek w nieznanym miejscu sprawdź jak odczytać współrzędne GPS lub zainstaluj bezpłatną aplikację RATUNEK.

Wskazanie dokładnego miejsce zdarzenia znacząco skraca czas dotarcia służb ratowniczych oraz zwiększa szanse na przeżycie!

Źródło: WGPR - Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również