iOstrowWlkp.pl reklamy
Podsumowania

A Waszym zdaniem, jaki był miniony rok?

Co się wydarzyło? O czym pisaliśmy? Dziś na naszych łamach podsumowujemy 2019 rok. Oczywiście trochę subiektywnie...

 

Styczeń

 
Mikołaj Kostka, został pierwszym zastępcą prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Mieszkańcom znany jest przede wszystkim z prezesowania w spółce Ostrowski Park Przemysłowy.
 
 
W Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim doszło do rozlania nieznanej substancji. Z placówki ewakuowano uczniów i pracowników. Na miejscu pojawiły się służby: policja, pogotowie ratunkowe oraz straż pożarna. W sumie ewakuowano ponad 200 uczniów i blisko 20 nauczycieli. Nikt ni odniósł poważnych obrażeń.
 
W lesie pod Odolanowem znaleziono ciało 43-letniego mężczyzny, którego wcześniej zgłoszono zaginięcie. Mężczyznę kilka dni wcześniej wyszedł z domu. Od tego czasu nie było z nim kontaktu.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowie Wielkopolskim poinformował, że odnotowano w sumie siedem przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Ta sprawa ciągnęła się przez kilka ładnych miesięcy...
 
 

 

Luty

 

Na zapleczu sklepu w miejscowości Wtórek w gminie Ostrów Wielkopolski, zapaliła się butla z gazem propan-butan. Właściciel lokalu wziął ją w ręce i wyniósł na ulicę. Swój czyn mężczyzna przypłacił poparzeniami rąk i brzucha. Trafił do szpitala. Sprawę bohaterskiego radnego opisali także dziennikarze Super Expressu.

 

Do tragedii doszło w ostrowskim szpitalu. 25-letni mężczyzna podpalił się na oddziale psychiatrycznym. Powodem tego tragicznego zachowania pacjenta miała być zdiagnozowana u niego schizofrenia.
 
Historyczny sukces ostrowian. Arged BM Slam Stal pokonał w finale Pucharu Polski Arkę Gdynia 77:74. Niesamowita walka, nieustępliwość przyniosły skutek. Puchar Polski trafił do Ostrowa Wielkopolskiego!
 
 
 
Marzec

 

Rozpoczęto budowę pierwszej w Polsce sieci miejskiej ekologicznej energii w Ostrowie Wielkopolskim. Oficjalne wbicie „pierwszej łopaty” odbyło się w ostrowskim Parku. Pierwsi mieszkańcy i przedsiębiorcy mają otrzymać tańszy prąd w gniazdkach już w 2020 roku.
 

 

Kwiecień

 

No i zaczęło się... Pierwsze zwycięstwo w Nice 1. Lidze Żużlowej stało się w końcu udziałem beniaminka z Ostrowa, który u siebie pewnie pokonał Car Gwarant Start Gniezno 56:34. O sukcesie Arged Malesa TŻ Ostrovia zadecydował mocny i wyrównany skład. Niebawem ostrowianie zostali liderem ligi.

 

 

To była dość nietypowa akcja. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ostrowskiej komendy pomogli zdesperowanej kobiecie, która najprawdopodobniej chciała odebrać sobie życie. Funkcjonariusze zabrali ją z torów kolejowych.

 
Maj
 
W Forum Synagoga odbyła się Debata Europejska. Uczestnikami debaty, której gospodarzem była Beata Klimek - prezydent Ostrowa Wielkopolskiego byli kandydaci do Parlamentu Europejskiego: Leszek Miller, dr Andrzej Grzyb, Marek Jurek, prof. Zdzisław Krasnodębski, dr Sylwia Spurek.
 
 
 
Niestety, nie obyło się bez tragicznych informacji. W powiecie ostrzeszowskim, na krajowej 11. doszło do wypadku. Śmierć na miejscu poniósł mieszkaniec powiatu ostrowskiego.
 

Czerwiec

 

Na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Staroprzygodzkiej w Ostrowie wybuchł pożar. Podczas pożaru wysypiska na miejscu działało 40. zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej z całego powiatu. Z ogniem walczyło blisko 160 strażaków.
 
Kolejna smutna informacja, która pojawiła się na naszych łamach. 36-letni zawodnik Aeroklubu Ostrowskiego zginął podczas obsługi V Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski w Jutrosinie.
 
Niestety, kilka dni później doszło do kolejnego tragicznego zdarzenia lotniczego. Pomiędzy Szczurami, a Górznem zginął polit szybowca.
 
130 tys. zł przekazała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego zespołowi Arged BM SLAM Stal. To nagroda dla klubu za zdobycie Pucharu Polski.
 
Z wizytą do Ostrowa Wielkopolskiego przybył Prezydent RP - Andrzej Duda. Na Rynku spotkał się z mieszkańcami miasta i okolic.
 
 
 
Lipiec
 
Nowoczesna pracownia umożliwiająca wykonywanie zabiegów ablacji likwidujących migotanie przedsionków serca powstanie w ostrowskim szpitalu. 
 
 
W wyniku wypadku na ul. Wybickiego w Ostrowie Wielkopolskim, zmarł Lech Topolan, wieloletni radny i były przewodniczący Rady Miejskiej. Przez wiele lat pełnił funkcję radnego, przewodniczył także Radzie Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Miał 73 lata.
 
Sierpień
 
Ostrowscy kryminalni zatrzymali siedem osób, przy których ujawniono narkotyki. Funkcjonariusze zabezpieczyli substancje, które policyjny tester zidentyfikował jako marihuanę, amfetaminę, kokainę i ecstasy.
 

Sporo pracy mieli wczoraj strażacy w powiecie ostrowskim. Wszystko przez burze, która mocno dała się we znaki mieszkańcom. Strażacy musieli zmagać się z powalonymi drzewami i zerwanymi dachami. Tych najwięcej było w gminie Odolanów.

 

 

Wrzesień

 

O tej sprawie głośno było w całym powiecie. Po kontroli Międzygminnym Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim opublikował oświadczenie na temat uśpienia dwóch psów w przytułku. Mówiąc krótko: nie stwierdzono nieprawidłowości.

 

W sumie osiem osób uczestniczyło w zdarzeniu drogowym, do którego doszło w miejscowości Szczury w gminie Ostrów Wielkopolski. Sześć z nich zostało poszkodowanych.
 
Niestety, kilka dni później kolejne zdarzenie drogowe. Na ulicy Wałowej w Raszkowie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Cztery osoby trafiły do szpitala, w tym dziecko.
 
 
Najbardziej tragiczny okazał się jednak wypadek w Sobótce. Śmierć na drodze poniosło dwóch kierowców: busa i ciężarówki.
 
 
Październik
 
W Raczycach na ulicy Leśnej ciężarówka przewożąca piasek potrąciła dziecko jadące na rowerze. Niestety, dziecko poniosło śmierć na miejscu.
 
Poznaliśmy parlamentarzystów. Posłami w okręgu zostali: Jan Dziedziczak, Marlena Maląg, Jan Mosiński, Katarzyna Sójka, Tomasz Ławniczak, Piotr Kaleta, Mariusz Witczak, Jarosław Urbaniak, Grzegorz Rusiecki, Wiesław Szczepański, Karolina Pawliczak, Andrzej Grzyb. Senatorem wybrano Ewę Matecką.
 
Policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego zatrzymali 28-latka. Na jego posesji znaleziono ponad kilogram amfetaminy. Miejsce ukrycia narkotyków wskazał policyjny pies. Była to lodówka.
 
 
Ekstraligowiec nie dał szans zespołowi z Nice 1.Ligi. Stal Gorzów po raz drugi pokonała Arged Malesa TŻ Ostrovię, tym razem 57:33 i pewnie utrzymała się w PGE Ekstralidze. Gratulacje dla zespołu z Gorzowa, a drużynie z Ostrowa należą się dużo podziękowania za piękny sezon 2019, zwieńczony wicemistrzostwem Nice 1. LŻ i udziałem w barażach.
 
Do tragicznego zdarzenia doszło w budynku mieszkalnym przy ul. Zielonej w Ostrowie Wielkopolskim. W jednym z lokali spłonął starszy mężczyzna.
 
Listopad
 
Do tragicznego wypadku doszło na drodze Odolanów - Sulmierzyce. W zdarzeniu w okolicy miejscowości Biadaszki, brały udział: samochód ciężarowy oraz bus. Niestety, śmierć na miejscu poniósł kierowca tego drugiego pojazdu.
 
Tomograf komputerowy i aparat RTG trafiły do ostrowskiego szpitala. Oficjalnego przekazania tego nowoczesnego sprzętu dokonał Jurek Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 
Ostrowski Jimiway Blues Festival otrzymał 2020 Keeping the Blues Alive Award, prestiżową nagrodę dla najbardziej zasłużonych osób i organizacji propagujących bluesa na świecie!
 
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nazwisko nowego wojewody wielkopolskiego. Został nim ostrowianin  Łukasz Mikołajczyk. 
 

 

Grudzień

 

Na Mistrzostwach Europy w tenisie stołowym rozegranych w Budapeszcie, duży sukces odniósł zawodnik raszkowskiego Ochmana. Radosław Malinowski zajął piąte miejsce, najlepsze z wszystkich reprezentantów Polski. Wynik ten zapewnił mu kwalifikację na styczniowe Mistrzostwa Świata, które odbędą się tradycyjnie w Londynie.

 

 

Bez tego miejsca nie jest możliwy rozwój oddziałów szpitala, ani przeprowadzanie żadnych zabiegów i operacji. Tym ważniejsze, że w ostrowskim szpitalu powstaje centralna sterylizatornia. Jak przekonują przedstawiciele wykonawcy, to będzie obiekt należący do czołówki tego typu obiektów w Polsce.
 

 
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również