iOstrowWlkp.pl reklamy
Z policji

64-latka z Ostrowa uwierzyła oszustom i zainwestowała w kryptowaluty. Straciła ponad 120 tys. zł!

- Kobieta uwierzyła w fałszywą reklamę w Internecie i za namową oszustów zainwestowała w kryptowaluty. Pieniądze, które miały być pewnym zyskiem niestety przepadły - informują ostrowscy policjanci.

Do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim zgłosiła się 64-letnia kobieta.

- Pokrzywdzona poinformowała policjantów, że na stronie internetowej jednego z portali znalazła artykuł dotyczący inwestowania. Gwarantowany był szybki zysk. Niestety, kobieta „dała się złowić” na taką właśnie fałszywą reklamę w Internecie. Weszła na stronę internetową firmy, która oferowała inwestycje w kryptowaluty. Po pewnym czasie po uruchomieniu linku skontaktował się z nią „doradca” inwestycyjny. Niestety, kobieta dokonała przelewu na wskazany rachunek bankowy. 64-latka zgodnie z instrukcją przekazaną przez telefonicznego doradcę na telefonie zainstalowała też wskazane programy. Kobieta przez pewien czas widziała swoje zyski i otworzyła za namową oszustów rachunek inwestycyjny, wykonywała kolejne przelewy. Oszuści sami kontaktowali się z poszkodowaną i nakłaniali ją do przelewów, zachęcając ją szybkim zyskiem. Łącznie kobieta straciła ponad 120 tysięcy złotych - informują mundurowi.

Policjanci przestrzegają przed inwestowaniem swoich pieniędzy w niepewne, internetowe przedsięwzięcia biznesowe oraz instalowaniem jakichkolwiek programów pochodzących z nieznanych źródeł. Nigdy nie podawajmy naszych danych dostępu do konta obcym osobom. Nie należy reagować na telefony od fałszywych bankowych konsultantów, brokerów czy doradców, którzy obiecują szybkie zyski przy inwestycjach – tak działają oszuści!

 

Policjanci ostrzegają:

  • Nie wszystkie informacje w Internecie są prawdziwe – weryfikuj i sprawdzaj informacje. Każdy może wykupić reklamę w Internecie – także oszust,

  • Nie wierz „na słowo” jeżeli ktoś przedstawia się przez telefon jako „specjalista od bezpieczeństwa w banku” i ostrzega, że twoje konto jest zagrożone i musisz przelać pieniądze na „konto techniczne”. Tak działają oszuści,

  • Zanim zaczniesz inwestować w Internecie – dowiedz się jak w bezpieczny sposób to zrobić. Nie wierz w historie, które ktoś opowiada przez telefon,

  • Nie instaluj na swoim komputerze czy telefonie aplikacji czy programów z nieznanych źródeł – to mogą być programy służące jedynie do wyłudzenia danych dostępu do konta bankowego,

  • Nie klikaj w linki przesłane z nieznanych źródeł – w ten sposób również możesz nieświadomie zainstalować program szpiegowski i dać oszustom dostęp do swojego konta.

Sposoby i metody jakimi posługują się przestępcy działający w Internecie są coraz wymyślniejsze i powodują, że osoby w różnym wieku dają się nabrać i tracą swoje pieniądze. Coraz częściej też oprócz środków zgromadzonych na koncie bankowym, na skutek przejęcia danych dostępowych do konta, klienci banków muszą spłacać zaciągnięte przez cyberprzestępców kredyty.

- Chrońmy swoje dane w Internecie! Nigdy nikomu nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe, skanów dokumentów czy numerów kart płatniczych lub kredytowych. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób żadnych aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia. Nie podejmujmy ważnych decyzji w pośpiechu i zawsze zastanówmy się czy warto inwestować oszczędności życia w Internecie - ostrzegają policjanci.

Źródło: KPP Ostrów Wielkopolski

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI