Podczas zwołanej konferencji prasowej, dotyczącej walki myśliwych z ASF, łowczy krajowy Polskiego Związku Łowieckiego poinformował, że od kwietnia do lipca 2021r. udało się zmniejszyć populację dzików o ponad 50 tys. sztuk. Jest to o około 1.500 więcej zwierząt, aniżeli w analogicznym okresie 2020r.
- Ta walka byłaby niemożliwa bez współpracy z rolnikami i leśnikami, za co też im dziękuję. I chciałbym zadeklarować współpracę z każdą instytucją administracji publicznej w tej sprawie - zapowiedział łowczy krajowy, Paweł Lisiak.
Ponadto poinformowano, że myśliwi swoimi działaniami i zaangażowaniem, w znacznym stopniu "przyłożyli rękę" do redukcji populacji dzików.
- Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ramach odstrzału sanitarnego dzików myśliwi wychodzili na polowanie 1,4 mln razy, to przy średnim czasie przeznaczonym na polowanie wynoszącym 4 godziny, daje 5,6 mln godzin spędzonych na odstrzale. Gdyby to przeliczyć nawet po najniższej stawce godzinowej, wyszłaby niebagatelna suma, a przecież do tego dochodzą inne koszty. Tymczasem myśliwi robią to społecznie - podkreślał Marcin Kunikowski, ekspert Polskiego Związku Łowieckiego ds. ASF zwracając jednocześnie uwagę, że o spadku liczebności tej zwierzyny świadczy również fakt, iż zmniejszyła się liczba odnotowywanych szkód łowieckich z 24 do 15 tys.
(alf)
Poprzednia
Następna