iOstrowWlkp.pl reklamy
Podsumowania

2020 rok okiem naszych dziennikarzy

Co najmniej dziwny - tak krótko można określić miniony, 2020 rok. Nie obfitował w wiele wydarzeń, ale i tak na długo pozostanie w naszej pamięci, jako ten, w którym działo wiele. Wszystko przez pandemię, która ogarnęła cały świat.

Podsumujmy więc ostatnich 12 miesięcy. 2020 rok subiektywnym okiem naszych dziennikarzy.

 
 
styczeń
 
Mieszkańcami wstrząsnęła wiadomość o utworzeniu na pograniczu Ostrowa i Gorzyc Wielkich centralnego składowiska rezerw węgla dla Polski. Dokładnie dokładnie 27 stycznia, na Twitterze Ministerstwa Aktywów Państwowych pojawiła się informacja: Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Aktywów Państwowych centralny magazyn węgla w Ostrowie Wielkopolskim przyjmuje już węgiel. Dzięki temu polskie kopalnie mogą bezpiecznie pracować. Na tę chwilę do magazynu trafiło ok. 300 tys. ton węgla.
 
 
 
luty
 
Pod koniec lutego dotarły pierwsze informacje dotyczące koronawirusa w naszym regionie. Ze względu na podejrzenie Covid-10 u młodej kobiety zamknięty został szpital w Krotoszynie. Przez kilka godzin czekaliśmy na informację od rzecznika lecznicy w tej sprawie. Okazało się, że kobieta z objawami mogącymi sugerować zakażenie wróciła niedawno z rejonu z dużą wówczas liczbą chorych na koronawirusa. Po długim czasie oczekiwania na wynik badań, do którego odniosła się sama pacjentka, okazało się, że przyczyną jest złego stanu zdrowia nie SARS-CoV-2. 
 
 
Dość nieoczekiwany obrót przybrała dyskusja, a to za sprawą jednej z wypowiedzi, podczas sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, na temat powierzenia spółce OTBS zadania własnego Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski. Większość wiatrów idzie - mówiąc kolokwialnie - w stronę Kalisza. W ramach Aglomeracji podjęliśmy wówczas słuszną decyzję, że spaliny w stronę Kalisza odprowadzamy ...i ścieki - podpowiadają mi - też - oświadczył wówczas Marian Herwich.
 
 
 
marzec
 
Policjantka z Ostrowa Wielkopolskiego - st. sierż. Jagoda Stawowska będąc w czasie wolnym od służby robiła zakupy w jednym ze sklepów. W pewnym momencie zauważyła podejrzanie zachowującego się mężczyznę. Po chwili wyszedł z marketu bez zapłaty m.in. za alkohol i jedzenie. Policjantka natychmiast zareagowała i zatrzymała sprawcę.
 
 

Każdego dnia informowaliśmy o kolejnych zakażonych osobach oraz o trudnej sytuacji w ostrowskim szpitalu. Tymczasem na tych ludzkich tragediach niektórzy próbowali się dorobić. Tak było z oszustami którzy opracowali nowe metody. Przychodzili odziani w kombinezony i proponowali dezynfekcję mieszkań. Następnie okradali pomieszczenia, do których ich wpuszczono.

 

 

kwiecień

W nocy z 9 na 10 kwietnia w Ostrowie wykonana została dezynfekcja miejsc publicznych. Działania miały charakter profilaktyczny i związane były z zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem.
 
 
 
Potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednej z pracownic Domu pomocy Społecznej w Psarach. Placówka została zamknięta i zarządzono w niej kwarantannę. To był początek walki o życie i zdrowie pensjonariuszy DPS-ów.
 
 
 

maj

Rada Nadzorcza Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, z powodu przedłużających się absencji w wykonywaniu zadań i obowiązków, odwołała Jana Grześkowiaka z funkcji prezesa zarządu. Obowiązki prezesa powierzono dotychczasowemu Członkowi Zarządu i Dyrektorowi Technicznemu Mariuszowi Bolachowi.
 
Olga Matuszewska uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim wystąpiła w utworze "Co mi Panie dasz?", który bił rekordy wyświetleń w Internecie. W projekcie wzięły udział gwiazdy polskiej muzyki. W teledysku Olga gra na kontrabasie (ubrana w żółty golf).
 
 
 
czerwiec
 
Zakończono prace przy regulacji i umocnieniu Strugi Ostrowskiej. Koryto na 400-metrowym odcinku zostało odbudowane, wyregulowane i umocnione. Inwestycja ta obejmowała także zabudowę separatorów na wylocie kanalizacji deszczowej. Służą one do zebrania z wody olejów, tłuszczy i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu do rzeki trafia już woda oczyszczona.
 
Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski przeszedł wewnętrzną reorganizację. Zmiany weszły w życie wraz z początkiem czerwca. Powstało sześć referatów. Za prawidłową pracę każdego z nich odpowiedzialny jest kierownik, są też samodzielne stanowiska. Jak podkreślał wójt gminy Piotr Kuroszczyk, zmiany mają przede wszystkim usprawnić i polepszyć obsługę petentów urzędu.
 
Ania Klah zajęła I miejsce w konkursie Eurowizji online - World Vision 2020. Konkurencja była niemała. W festiwalu wzięło udział 725 wykonawców z 40 krajów świata.
 
 
Ojciec Święty Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia - to decyzja Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Duchowny zastąpił biskupa Edwarda Janiaka, o którym zrobiło się głośno w ogólnopolskich mediach.

 

 

lipiec

 

W ramach miejskiej kampanii promocyjnej „Tu mieszkam”, Mateusz Ponitka został ambasadorem Ostrowa Wielkopolskiego. Reprezentant Polski odwiedził m.in. Arenę Ostrów i udzielił kilku lekcji młodym koszykarzom na boisku na Ogródkach Jordanowskich. Honorarium za udział w kampanii przekazał na szczytny cel.
 
 
Na terenie gminy Odolanów na podmokłym terenie pomiędzy rzekami Kuroch, Barycz i Złotnica zgromadzone są pryzmy nawozów naturalnych, które zanieczyszczają wody zlewni Baryczy. Pobrane próbki wody rzeki wykazują prawie całkowity brak tlenu...
 
Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski z pierwszym zwycięstwem w sezonie 2020. Drużyna Mariusza Staszewskiego pokonała Abramczyk Polonię Bydgoszcz 53:37. Cały zespół pojechał równo, ale klasą dla siebie był Grzegorz Walasek, który wywalczył 14 punktów i 1 bonus.
 
Nowy oddział ginekologiczny został oddany do użytku w ostrowskim szpitalu. Kierownictwo medyczne jak i dyrekcja placówki zgodnie przyznają, że to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Wielkopolsce.
 
 
 
sierpień
 
Ostrowska tężnia solankowa jest już otwarta. To pierwszy taki obiekt w Południowej Wielkopolsce. Powstała w Parku Miejskim. Inwestycję udało się ukończyć przed terminem. Wartość to 738 897,90 zł.
 
 
 
Wiele emocji wśród radnych miejskich, a także wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego wzbudziła kwestia zaciągnięcia przez miasto 110 mln pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na 100 inwestycji. Łącznie będą one kosztować ćwierć miliarda złotych. Wśród nich park wodny, nowe przedszkola, dom seniora, modernizacje dróg, terenów zielonych i wiele innych inwestycji. 
 

wrzesień

Marzena Wodzińska została nowym prezesem RZZO w Ostrowie. Jak wskazała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, roszady personalne w spółce RZZO poczynione zostały m.in. w związku z pogłębiającym się na skalę kraju, kryzysem związanym z gospodarką odpadami i potrzebą wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu ostrowskiej instalacji.
 
Respirator od Jurka Owsiaka trafił do ostrowskiego szpitala. To jedno z 24 urządzeń, które zakupiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a które otrzymają placówki medyczne w kraju.
 
Rada Nadzorcza spółki CRK Energia przyjęła rezygnację prezesa Artura Dembnego złożoną ze względów osobistych. Zadania prezesa przejął prezes Centrum Rozwoju Komunalnego Bartosz Ziółkowski. Z ramienia spółki-matki będzie on zarządzał CRK Energia bez dodatkowego wynagrodzenia.
 
 
październik
 
Uroczyste przecięcie wstęgi w nowo wyremontowanej zabytkowej poczekalni dworca w Nowych Skalmierzycach, połączono z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej dwóm murarzom, którzy w 1941 roku umieścili w jednej ze ścian budynku dworca list w butelce a także wmurowania kapsuły czasu dla przyszłych pokoleń.
 

 

Ogłoszony został przetarg na pierwszą z inwestycji zaplanowanych w ramach Wielkiego Programu Rozwoju Miasta Ostrowa do 2023 roku – to budowa nowego przedszkola z oddziałami żłobkowymi, które powstanie w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Dobrej. Do tej placówki trafi blisko 300 dzieci.
 
 
 
 
listopad
 
Park Natury w Odolanowie po raz kolejny padł łupem wandali. Nieznani sprawcy w piątek, 6 listopada połamali ławki znajdujące się wokół fontanny Neptuna. Niestety, na tym nie koniec...
 
 
 
 
grudzień
 
15 grudnia premier Mateusz Morawiecki, na wniosek Mariusza Kamińskiego – ministra spraw wewnętrznych i administracji, odwołał Łukasza Mikołajczyka z funkcji wojewody wielkopolskiego. Ł. Mikołajczyk to ostrowianin, były senator w okręgu nr 95 (Ostrów Wielkopolski, Krotoszyn, Kępno, Ostrzeszów). Po przegranej w ostatnich wyborach parlamentarnych został powołany (w listopadzie 2019 r.) na stanowisko Wojewody Wielkopolskiego.
 
 
 
 

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również