iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK
Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.

Z powiatu

20 mln na powiatowe drogi. Dużo czy mało?

2019-12-10 08:12:00

Około 20 mln zł wyniosą tegoroczne wydatki na budowę i remonty dróg powiatowych. Korzystna aura sprzyja drogowcom, którzy kończą ostatnie zaplanowane na ten rok prace.

W ostatnich dnia oficjalne oddano do użytku wyremontowany odcinek drogi w Tarchałach Wielkich w Gminie Odolanów.

- Na ten remont czekaliśmy wiele lat, bo ostatni asfalt był tu położony w latach 80-tych i od tej pory wykonywano jedynie doraźne remonty. Cieszymy się bardzo, bo z jednej strony w drodze były duże dziury, ale jeszcze większym problemem był brak odwodnienia. Po każdym deszczu robiły się ogromne kałuże. Problem zniknął gdy pojawiło się odwodnienie. Teraz jesteśmy wszyscy zadowoleni - powiedziała Elżbieta Tomczak sołtys Tarchał.

W Tarchałach wyremontowano ponad kilometr drogi. Powstała nie tylko nowa nawierzchnia, ale także infrastruktura towarzysząca.

- Jest to droga powiatowa, ale o znaczeniu regionalnym. Łączy drogę powiatową z wojewódzką i jest alternatywnym połączeniem do Odolanowa. Rzeczywiście, kiedy powstał chodnik woda nie miała gdzie spływać. Robiły się kałuże, a piesi byli oblewani wodą przez samochody. Rozwiązanie tego problemu było więc koniecznością. Teraz wraz z remontem drogi powstała kanalizacja deszczowa – powiedział Grzegorz Finke, podkreślając także, że wsparcia rzeczowego przy tej inwestycji udzielił także burmistrz Odolanowa.

Starosta podkreślił, że droga znacznie poprawia bezpieczeństwo dzieci, które tędy chodzą do szkoły i przedszkola. -‘’Chociażby tylko z tego powodu były to dobrze wydatkowane powiatowe pieniądze’’ – powiedział Paweł Rajski.

To nie jedyna inwestycja drogowa realizowana na terenie Gminy Odolanów. Jedną z największych była budowa I odcinka drogi Kaczory – Baby. – Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych z funduszu modernizacji dróg samorządowych, środkom z naszego budżetu i wsparciu gminy powstał nowy 2,5 km odcinek drogi wraz  ze ścieżką rowerową. Mieszkańcy coraz częściej oczekują właśnie budowy dróg rowerowych – powiedział starosta.

Przed powiatem drugi etap modernizacji tej drogi na odcinku od Bab do Wierzbna. 

Cieszy nas fakt, że także na to zadanie udało się nam pozyskać dofinansowanie z rządowych funduszy przeznaczonych na modernizację dróg. W tym przypadku wynosi ono aż 3,2 mln zł. Z naszego budżetu dokładamy 1,2 mln zł. W sumie będzie to inwestycja za 4,5 mln zł, a za te pieniądze powstanie 3,5 km nowej nawierzchni drogi oraz ścieżka rowerowa i chodnik – powiedział Roman Pacholczyk wicestarosta.

Nowa ścieżka rowerowa powstaje także na odcinku od granicy Ostrowa do Gorzyc Wielkich. Inwestycja ta w połączeniu z już istniejącymi ścieżkami przy drogach tworzy około 10 km pętlę ścieżek co powinno zadowolić cyklistów.

– Na to zadanie w naszym budżecie mieliśmy kwotę 800 tys. zł. Wystąpiliśmy do wojewody o dofinasowanie i otrzymaliśmy ok. 1,1 mln zł. Dzięki temu możemy zrobić całość zadania, aż do granicy Topoli Małej i Ostrowa. Jestem pewien, że jest to ścieżka, która cieszyć się będzie popularnością, bo właśnie tędy wiele osób dojeżdża do pracy czy szkół – powiedział R. Pacholczyk.

Długo wyczekiwaną inwestycją była z kolei budowa inteligentnego przejścia dla pieszych na drodze powiatowej przy szkole w Radłowie. To jedna z dróg powiatowych o największym obciążeniu ruchu.   

– W przeszłości było tu wiele przykrych sytuacji włącznie z wypadkami śmiertelnymi z udziałem dzieci. Budowa sygnalizacji świetlnej i przejścia była dla nas bardzo ważna. Najbliższe przejście znajdowało się 200 m stąd – powiedziała Iwona Pasternak.

Wicestarosta przyznaje, że wnioski w sprawie montażu oświetlenia składały zarówno Rada Rodziców, jak i samorząd wiejski Radłowa. Całe zadanie kosztowało ok. 340 tys. zł. Z tego 238 tys. pochodziło z budżetu powiatu, a kwotą 100 tys. dofinansował je burmistrz Raszkowa. Dzięki tej współpracy powstało nie tylko nowe przejście, ale także zatoczka autobusowa, fragment chodnika oraz odwodnienie.

- Jako powiat wydajemy miliony na budowę i remonty dróg. W tym kontekście to zadanie nie jest bardzo duże, bo kosztujące ok. 300 tys. zł. Ma ono jednak dla mnie, dla tych dzieci i ich rodziców znaczenie milionowe, bo właśnie podnosi bezpieczeństwo ich dzieci – powiedział P. Rajski.

 

 

Zamów reklamę w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama w Gazecie Internetowej

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Reklama SMOK AUDIOiOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl