iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

"Po co mamy być gorsi od Kalisza?", czyli spór o ostrowski aquapark

2021-10-28 14:10:00
Długo, oj długo trwała dyskusja na ostatniej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego na temat powierzenia Spółce Ostrowskie Inwestycje Sportowe, zadania budowy aquaparku.

Temat sprowadzał się do tego, że ów inwestycje miałaby prowadzić nowa, młoda miejska spółka, którą kieruje Zbigniew Trzoska. W tej kwestii zdania rajców były podzielone. Pytań było wiele, bo jak wskazywali radni sprawa była omawiana tylko na jednej komisji i wszyscy nie  zdołali się z nią dogłębnie zapoznać.

 

Transparentość

Przez wystąpienie radnego Jakuba Paducha, ale nie tylko, przewijało się słowo "transparentność". - Czytając projekt uchwały w sprawie powierzenia miejskiej spółce największej miejskiej inwestycji, jaką ma być budowa na kredyt aquaparku, a znając Państwa podejście do transparentności w Spółkach miejskich, zastanawiam się, jak chcecie zapewnić transparentność realizacji tego zadania? - pytał rajca. - W jaki sposób, de facto pozbawiając chociażby Radę Miejską funkcji kontrolnej; spółka ma przecież swoją własną Radę Nadzorczą, chcecie zagwarantować, że ostrowianie będą mieli pewność, że każda pożyczona na budowę Aquaparku złotówka została wydana najlepiej, jak tylko można było. Przykłady kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej np. budowy basenu Olimpijska pokazały już w najnowszej historii naszego miasta, że taka funkcja Rady jest bezcenna. Zastanawiam się, jak chcecie zagwarantować transparentność, kiedy prezes innej miejskiej spółki, na pytanie o faktury w trybie specjalnego dostępu do informacji dla radnych, odpowiada mi, że to nie jest informacja publiczna? Na te pytania odpowiedzi Państwo nie udzieliliście, a taka była Państwa dotychczasowa praktyka w realizacji prawa dostępu radnych do informacji na temat miejskich spółek i ich działalności.

 

 

"Czy pan przewodniczący udaje Greka?"

Radny Piotr Lepka zwrócił uwagę na - jak to nazwał - przyjazną politykę kadrową stosowaną w mieście. Temu natychmiast zaprzeczył Jarosław Lisiecki, przewodniczący Rady Miejskiej. - Moja rodzina nie ma z aquaparkiem żadnego związku.

 

- Czy pan przewodniczący udaje Greka i nie wie o tym zjawisku, które w tej kadencji nastąpiło, że radni z ław naprzeciwko (wskazał na radnych z klubu Przyjazne Miasto)...? - tu radnemu przerwał J. Lisiecki.

 

- Nie wiem, o jakich zjawiskach... - w tym miejscu z kolei wtrącił i dokończył swoją myśl radny Lepka.

 

- Chciałem uzupełnić pańską wiedzę, że doszło do takich sytuacji, że radni z ław naprzeciwko są wprost powoływani do wybranych spółek, a to wprost urąga idei transparentności.

 

Zdania są podzielone

Radna Milena Kowalska poparła natomiast pomysł przekazania tego zadania własnego spółce prawa handlowego. Wskazała na możliwość odzyskania VAT-u w takim przypadku, a wliczenie kredytu do wskaźników miasta, to - jej zdaniem - ograniczenie możliwości i zaciągania kolejnych kredytów.

Mariusz Leki przychylił się do jej głosu swojej, podobnie, jak Mateusz Nycek, choć ten podzielił się również swoimi wątpliwościami w tej kwestii.

Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego także zgodził się z argumentacją radnej Kowalskiej. - Ta dyskusja jest o tym, czy chcemy tej inwestycji, czy jej nie chcemy...

 

Powiadomić CBA?

Kolejnych głosów i wystąpień nie sposób zacytować, bo było ich naprawdę wiele. W tym zamieszaniu najwyraźniej sami radni nie potrafili się pozbierać...

- Pogubiłem się w tym - oświadczył Leszek Witoń.

 

- Wszyscy są zgodni, że należy wybudować aquapark, bo jest zapotrzebowanie. Po co mamy być gorsi od Kalisza - jest to jakiś argument. Ale reasumując, to kością niezgody jest coś innego. Jest to tylko forma nadzoru. To tak daleko już poszło, że musimy praktycznie już powiadomić CBA, zanim zaczęliśmy. Troszeczkę w tym wszystkim się pogubiliśmy - dodał radny.

 

Generalnie za powierzeniem Spółce Ostrowskie Inwestycje Sportowe, zadania budowy aquaparku opowiedziało się 13 radnych, czterech było przeciw, pięciu się wstrzymało od głosu, a Szymon Matyśkiewicz nie wziął udziału w głosowaniu.

 

 

Najdroższa inwestycja Ostrowskiego Ekspresu

Przetarg na to zadanie zostanie ogłoszony jeszcze w 2021 roku. Ma to być największa inwestycja Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego i największa inwestycja miasta. Jej szacunkowa wartość to ponad 70 mln zł.

Ostrowski Park Wodny będzie składał się z pełnowymiarowego basenu sportowego, rozbudowanej strefy relaksu, małego basenu do nauki pływania dla dzieci, profesjonalnej strefy saun i strefy SPA. Powstanie on w bezpośrednim sąsiedztwie odkrytego basenu miejskiego „Olimpijska” i będzie z nim w sposób wyraźny zintegrowany.

 

"Nic i nikt nas nie zatrzyma"

Zadowolenia z głosowania nad tą uchwała nie kryje nieobecna podczas sesji  Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. - Dziękuję tym radnym, którzy przyjęli naszą rekomendację i powierzyli nowe zadania naszej miejskiej spółce. Jestem przekonana, że razem ze spółką OIS damy ostrowianom Park Wodny o jakim marzą od lat i na jaki zasługują. Decyzja, która zapadła na październikowej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego to kolejny krok w stronę realizacji tej oczekiwanej inwestycji. Gotowa jest już dokumentacja projektowa. Jednak dopiero przekazanie tego zadania spółce OIS pozwoli nam działać, a przetarg na tę inwestycję będzie mógł zostać ogłoszony jeszcze w tym roku - dodaje B. Klimek.

- Konsekwentnie, z pełnym przekonaniem i determinacją realizujemy Wielki Program Rozwoju Miasta do 2023 roku. Nic i nikt nas nie zatrzyma. Złożyliśmy deklarację wobec naszych mieszkańców, iż rozwój miasta będzie naszym priorytetem i słowa dotrzymujemy. Zaproponowaliśmy radnym powierzenie spółce Ostrowskie Inwestycje Sportowe realizację największego zadania inwestycyjnego w historii miasta jakim stanie się budowa Parku Wodnego. Wszystkim radnym "nastawionym" na rozwój i nie lękającym się odważnych i nowoczesnych rozwiązań dziękuję i serdecznie gratuluję - podkreśla Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.Czytaj również

ALFALINE HURTOWNIA ELEKTRYCZNA OSTRÓW WLKP.
POLUB NAS NA FACEBOOK