iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.


Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Nowe Skalmierzyce

Stuletni, pamiątkowy dąb wycięty...

2019-07-11 07:07:00

Przy domu katolickim w Skalmierzycach wycięto dąb czerwony, który został nasadzony w 1919 roku – w pierwszą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z wnioskiem o wydanie zezwolenia zwrócił się ks. kanonik Sławomir Nowak – proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, argumentując wycinkę złym stanem zdrowotnym. Zgodę wydał burmistrz Nowych Skalmierzyce w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców.

Zły stan drzewa wykazała wykonana ekspertyza, a potwierdziła wycinka. Środek pnia od podstawy do wysokości 2-2,5 m w 90 % był porażony przez czyreń dębowy. Drzewo o wysokości 25 m i masie korony ok. 4-6 t utrzymywany był jedynie na ściankach o grubości 5-10 cm, które przewodziły substancje odżywcze w wyższe partie drzewa. Dawało to mylne wrażenie, że jest ono całkowicie zdrowe.

Porażenie pnia grzybem groziło pamiątkowemu dębowi przewróceniem bądź złamaniem, a tym samym stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla ludzi, domu katolickiego oraz ruchu drogowego na ul. Ostrowskiej. Dotychczas dąb chroniło osłonięcie przez inne gęsto nasadzone drzewa i usytuowanie blisko budynku, które sprawiały, że wokół tego żywego pomnika pamięci nie było dużych zawirowań powietrza mogących spowodować jego upadek.

Drzewo ostatecznie wycięto 25 czerwca. Wzbudziło to poruszenie wśród mieszkańców, w tym m.in. rodzin Powstańców Wielkopolskich, dla których stanowiło ono wielką wartość historyczną oraz sentymentalną.

W sprawę zaangażowali się: historyk, a zarazem poseł Tomasz Ławniczak, proboszcz oraz przedstawiciele parafii, którzy naocznie przekonali się o słuszności podjętej decyzji i wspólnie zastanawiali się, jak godnie zastąpić symbol wolności. W jego miejsce postanowiono posadzić dużych rozmiarów dąb szypułkowy, który zostanie przekazany przez gminę i miasto Nowe Skalmierzyce. Nowe drzewo zostanie nasadzone dokładnie 100 lat po swoim poprzedniku.

 

 Fotorelacja

Reklama wyborcza - Piotr Januszkiewicz kandydat na posła

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Zapytaj prawnika

Reklama SMOK AUDIOiOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl